Rozważania na temat malarstwa - Troyon Constant - W drodze na targ

Dzisiaj przedstawię ciekawego artystę Constanta Troyon (28 sierpnia 1810 w Sèvres, zm. 21 lutego 1865 w Paryżu) – francuskiego malarza związanego z tzw. Szkołą z Barbizon, ale o tym później. Troyon malował wiejskie pejzaże, typowe dla barbizończyków. Mistrzostwo osiągnął w przedstawieniach zwierząt. Jego najlepsze prace powstały w latach 1850 – 1864, gdy z powodzeniem wystawiał je w paryskim Salonie. Był ulubionym malarzem Napoleona III, a w 1849 otrzymał nawet Legię Honorową. Jego uczniami byli Martin Léonce Chabry, Eugène Boudin i Léon Belly. Niestety, pomimo wielu sukcesów cierpiał pod koniec życia na depresję i zmarł przedwcześnie w 1865. Pochowany został na Cmentarzu Montmartre w Paryżu. Po śmierci Troyona, matka artysty ufundowała nagrodę jego imienia dla najlepszych studentów Ecole des Beaux-Arts malujących zwierzęta. Zwróciłem na niego uwagę prawie ćwierć wieku temu, kiedy dostałem w swoje ręce album z malarstwem z St.Petersburskiej a wtedy jeszcze leningradzkiej galerii Ermitaż. Był tam zaprezentowany na niewielkim zdjęciu przepiękny obraz Troyanta pod tytułem "W drodze na targ". Poniżej jego reprodukcja. 
Constant Troyon, Droga na targ, 1859
Obraz przedstawia sielankową scenę wiejską z kapitalnie uchwyconym nastrojem poranka. Główny plan obrazu ustawiony został przez artystę pod światło słoneczne. Silnie zamglone tło sceny ze zwierzętami, para buchająca z nozdrzy zwierząt i ludzi jednoznacznie wskazują na bardzo wczesną porę dnia. Przebiegający po prawej dolnej stronie obrazu pies, którego sylwetka ... wisi w powietrzu wspaniale podkreśla trójwymiarowy efekt układu postaci na płótnie. Ciepłe barwy farb z dominującymi kolorami zieleni chromowej, żółcieni, sieny palonej i różnych odcieni bieli wywołują efekt spokoju, ładu a także ciepła ... budzącego się dnia i życia. Kiedyś, prawie dwadzieścia trzy lata temu, obraz ten tak bardzo mnie zauroczył, że spróbowałem wykonać jego kopię. To jest to co zamieściłem na końcu tego wpisu. Namalowałem go w dwa dni za pomocą jednego małego pędzelka, wykorzystując jako wzór małe zdjęcie z tym obrazem z w/w albumu malarskiego made in USSR, które było w kolorach i tonacji również made in USSR. Szkoda, że nie było wtedy internetu...i takich kopii obrazów jak dzisiaj.
A teraz słów parę o tej ciekawej grupie malarskiej. Termin "Barbizończycy" albo "Szkoła z Barbizon" znany jest zapewne niewielu ludziom, którzy nie studiowali historii sztuki, Dotyczy on grupy francuskich malarzy, działających w latach 1830-1860 w okolicach Barbizon (stąd nazwa) i tworzących głównie pejzaże. Tej osobliwej grupie malarzy przewodniczył słynny Théodor Rousseau. Grupa postanowiła uciec od ekspansywnego miasta na wieś, aby uniknąć, jak uważali, związanej nieodłącznie z cywilizacją dehumanizacji. Jako swoje miejsce odosobnienia wybrali właśnie wioskę Barbizon w okolicach Fontainebleau, gdzie mogli bez skrępowania szukać natchnienia w naturze podczas spacerów po tamtejszych lasach. Większość Barbizończyków przeprowadziła się do wioski w latach 40-tych XIX wieku. Pejzażyści z Barbizon posługiwali się spokojną paletą ziemistych barw, a za pomocą cierpliwego kładzenia barwnych plam i smug uzyskiwali efekt migotania światła między gałęziami drzew. Rysowali przede wszystkim z natury, później dopracowując płótno w pracowni. Ich płótna były zwykle niewielkie (do metra szerokości). Trudno właściwie mówić o wyraźnej indywidualności poszczególnych twórców. Jedni malarze preferowali czysty pejzaż, inni decydowali się na portretowanie zwierząt, np. krów lub zwierząt leśnych. Jeszcze inni kierowali się w stronę naturalizmu, przedstawiając sceny z życia tamtejszych wieśniaków. Oprócz Théodore'a Rousseau i oczywiście Constanta Troyon w Barbizon malowali także: Camille Corot, Jean-François Millet, Charles-François Daubigny, Jules Dupré, Narcisse Díaz de la Peña a nawet Józef Szermentowski. Czyli całkiem niezła paczka świetnych malarzy! 
A teraz moja 23 letnia wersja "Drogi na targ":
Narazie tylko taka niedoskonała reprodukcja ale wkrótce spróbuję zrobić lepsze zdjęcie kopii obrazu.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty