czwartek, 17 stycznia 2013

Rozważania na temat malarstwa - pamięci powstańcom bohaterom jeszcze raz

Prawie dokładnie rok temu opublikowałem wpis o bohaterskich powstańcach z 1863 roku. Jak niektórzy pewnie pamiętają, Powstanie Styczniowe wybuchło w styczniu 1863 roku. Tym razem nie będę się powtarzał i opisywał tła historycznego tych tragicznych dla nas Polaków doświadczeń, ale jak zawsze postaram się podtrzymać, przede wszystkim pamięć o dawnych bohaterach.
Z tej okazji zaprezentuję ciekawy obraz autorstwa Józefa Chełmońskiego, przedstawiający pewien epizod z Powstania Styczniowego. 

Namalowane wydarzenie miało miejsce co prawda latem, bo 4 sierpnia 1863 roku, ale to nie szkodzi, by pokazać to piękne płótno. Walki powstańcze trwały ponad rok, aż do października 1864 roku! 
Namalowana scena dotyczyła działań wojennych związanych z potyczkami bitewnymi w okolicy wsi Chruśliny, Moniaki i Boby, gdzieś na terytorium dawnego Królestwa Kongresowego, w okolicach pogranicza dzisiejszych województw lubelskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. Zmagania te opisywane są jako II bitwa pod Chruśliną.
Główne dowództwo oddziałów powstańczych obejmował gen. Michał Heidenreich-Kruk. Brały w niej udział oddziały Krysińskiego, Wierzbickiego, Lutyńskiego, Jareckiego i Grzymały. Otrzymawszy wiadomość o zbliżaniu się kolumny rosyjskiej pułkownika Miednikowa od strony Urzędowa, Gen. Heidenreich-Kruk niezwłocznie podjął decyzję walki z wrogiem w rejonie wsi Chruśliny. Tutaj, dowodząc siłą 800 strzelców, 600 kosynierów i 200 jazdy, pobił 1300 Moskali z artylerią i gonił ich przez 12 wiorst, aż do samego Urzędowa. W bitwie tej, Polacy stracili 2 zabitych i 30 rannych natomiast pobici Rosjanie stracili aż 14 oficerów i nieznaną liczbę żołnierzy. Piękna karta naszej historii!
Dla uzupełnienia podam jeszcze, że pierwsza z bitew pod Chruśliną miała miejsce 30 maja 1863 r. W bitwie tej powstańcy ponieśli straty i zostali zmuszeni do ucieczki co spowodowało, że okoliczna ludność nadała miejscu nazwę „Parszywa Góra”. Natomiast pole II bitwy, ze względu, że była to jedna z największych zwycięskich bitew powstania styczniowego, otrzymało potem nową nazwę „Złota Góra”.

0 komentarze:

Publikowanie komentarza

Blog o sztuce i takich tam innych rzeczach.
dawniej UTW w Stargardzie

...

Wszystkie treści zamieszczone na tym blogu wolno kopiować, powielać, cytować, rozpowszechniać, czytać, rozmyślać nad nimi, krytykować czy wyśmiewać, ale oczywiście z podaniem, przynajmniej tak dla przyzwoitości, ich źródła. Dziękuję.