Rozważania na temat malarstwa - Amedeo Modigliani: człowiek i mit

Amedeo Modigliani (ur. 12 lipca 1884 w Livorno we Włoszech – zm. 24 stycznia 1920 w Paryżu), malarz, rysownik i rzeźbiarz włoski pochodzenia żydowskiego. Od roku 1907 zamieszkał w Paryżu, gdzie spotykał artystyczną bohemę. Artysta mimo wielu przyjaźni i znajomości nie przyłączył się do żadnego ruchu artystycznego. Chciał dążyć swoją drogą i wykreować swój własny styl, którego w początkowym okresie artyście brakowało. Modigliani ciągle pozostawał w kręgu artystów żydowskich. Zaprzyjaźnił się m.in. z Utrillem, w którym odnalazł pokrewną duszę i kompana do pijatyk. Modigliani wystawił kilka swoich obrazów w Salonie Niezależnych i Salonie Odrzuconych. Później jednak pod wpływem malarstwa Cezanne'a odnalazł swoją właściwą dla siebie drogę artystyczną. W roku 1916 Modigliani poznał Leopolda Zborowskiego (polskiego marszanda i poetę pochodzenia żydowskiego, opiekuna żydowskich malarzy imigrantów) który został jego bliskim przyjacielem i mecenasem. Zborowski zorganizował później jemu i ukochanej artysty Jeanne studio przy Rue de la Grande Chaumiere. Obok po prawej portret Zborowskiego. 
Trochę wcześniej, bo w 1910 roku miał romans z rosyjską poetką, przedstawicielką modernizmu - Anną Achmatową. W 1914 roku namalował portret Picassa. W tym czasie mieszkał ze swoją ówczesną kochanką – dziennikarką Beatrice Hastings, z którą łączył go burzliwy związek. W 1917 na zabawie karnawałowej Amadeo poznał Jeanne Hébuterne, prześliczną, dziewiętnastoletnią studentkę Academie Colarossi, w której zakochał się bez pamięci. Ich związek napotykał wiele trudności, głównie ze strony katolickiej rodziny Jeanne, która nie chciała zaakceptować Modiglianiego, który był przecież Żydem i na dodatek artystą. W grudniu tego roku Bertha Weill otworzyła indywidualną wystawę Modiglianiego, która została zamknięta przez policję z powodu znajdujących się na niej aktów. 29 listopada 1918 roku w Nicei Jeanne urodziła mu córkę, którą nazwała Jeanne Modigliani (1918-1984). Wkrótce znów była w ciąży. Amedeo malował w tym czasie najpiękniejsze portrety przyjaciół: Leopolda Zborowskiego, jego żony Hanki Zborowskiej, Luni Czechowskiej, Jeanne i jedyny w jego twórczości autoportret. Niestety wkrótce Modigliani zapadł na gruźlicze zapalenie opon mózgowych. Zabrany do szpitala Charité ("szpital miłosierdzia") umarł 24 stycznia 1920 roku. Miał tylko trzydzieści sześć lat.
fotografia Jeanne Hébuterne i jej portret
Na wieść o śmierci ukochanego, Jeanne będąca w ostatnim miesiącu ciąży popełniła samobójstwo skacząc z okna. Przed śmiercią wykonała jeszcze kilka drastycznych rysunków ukazujących wizję jej śmierci. Na pogrzeb Modiglianiego przyszedł cały Montparnasse, aby oddać hołd niedocenionemu artyście. Jeanne dopiero dziesięć lat później została pochowana z Modim w tym samym grobie za zgodą rodziny. Poniżej kilka jego słynnych prac.
Portret Jeanne i  Portret kobiety w czerwonej fryzurze
Nude Sdraiato 
Ciekawy jest fakt, że Modigliani nie datował swoich dzieł. Z tego powodu trudno określić jednoznacznie ich chronologię. Uznawane są one za jedne z najwybitniejszych w historii sztuki. Cechuje je głęboka analiza psychologiczna modela i poświęcenie pracy artysty. Modigliani malował swoje obrazy szybko. Zazwyczaj jedna sesja wystarczyła na ukończenie pracy. Po śmierci Modiglianiego jego dzieła do dzisiaj osiągają ogromne sumy. Pojawiają się także liczne falsyfikaty ale o tym w oddzielnym wpisie. Jego sztuka wywarła niesamowity wpływ na kolejne pokolenia artystów. Był i jest dalej inspiracją dla wielu.

Komentarze

Popularne posty