Inspiracje - w atelier mistrzów

Trochę dla odmiany, trochę z nudów, dzisiaj pokażę raczej zwyczajne zdjęcia a nie reprodukcje sławnych płócien. I nie będą to zdjęcia obrazów ale tło w jakich one powstawały. Przedstawię zachowane w archiwach stare fotografie wykonane w pracowniach malarskich, należących do kilku słynnych malarzy. Na niektórych widać nawet samych mistrzów, jak pozują przy pracy. Zagadnienie to jest raczej mało znane i rzadko w sieci spotykane. Dotyczy bowiem sfery bardzo prywatnej, intymnej i niezwykle osobistej. Obejmuje obszar warsztatu pracy, niejednokrotnie ściśle ukrywanego przed wzrokiem konkurencji. Na początek zacznę od samego arcymistrza, że użyję tu terminologii szachowej, wielkiego Moneta. Niedawno znalazłem w sieci niesamowite fotografie mistrza z wnętrz w pracowni w Giverny, które kiedyś już opisywałem na tym blogu. I rzeczywiście pomieszczenia na fotografii niewiele się różnią od dotychczas zachowanych i przeznaczonych na muzeum. A tak dla przypomnienia, Oscar Claude Monet (ur. 14 listopada 1840 w Paryżu, zm. 5 grudnia 1926 w Giverny) – był wielkim francuski malarzem, jednym z twórców i czołowych przedstawicieli impresjonizmu. To był w czystej postaci geniusz malarski! Zatem popatrzmy na fotografie..., na których widać nawet samego malarza



Daniel Ridgway Knight (ur. 15 marca 1839, zm. 9 marca 1924) – amerykański malarz naturalista. Daniel Knight malował głównie sceny wiejskie, ilustrujące życie chłopów, wypoczynek i pracę na łonie przyrody. Jego modelkami były najczęściej młode kobiety przedstawiane wśród kwiatów i nad wodą. Przyjaźnił się z malarzami francuskimi, szczególnie z Jeanem Meissonier.

Jean-Léon Gérôme (ur. 11 maja 1824 w Vesoul, zm. 10 stycznia 1904 w Paryżu) - francuski malarz i rzeźbiarz akademicki, neoklasycysta. Dużą część jego dzieł stanowią heroiczne stylizacje egzotyczne i historyczne, m.in. egipskie. Sprzeciwiał się impresjonistom. A jednak w ostatnich latach życia próbował wykorzystywać ich technikę i nastrojowość (np. Portret ojca i syna artysty). Studiował w pracowni Paula Delaroche. Jednym z jego uczniów był Vlastimil Hofman. Cudownie namalował Hetery! pamiętacie?

Louis Joseph Raphaël Collin (ur. 17 czerwca 1850 w Paryżu, zm. 21 października 1916 w Brionne) – francuski malarz i ilustrator, przedstawiciel akademizmu, profesor École des Beaux-Arts. Uczestniczył w wymianach artystycznych z Japonią, jego uczniami byli japońscy malarze: Kuroda Seiki, Okada Saburōsuki i Keiichiro Kume. Odznaczony Legią Honorową IV klasy (1894) i Orderem Wschodzącego Słońca.

John Singer Sargent (ur. 12 stycznia 1856 we Florencji, zm. 15 kwietnia 1925 w Londynie) – amerykański malarz. Urodzony we Włoszech, działał we Francji i Wielkiej Brytanii. Największe sukcesy odniósł jako portrecista, malował pejzaże i dekoracje ścienne. Na jego twórczość duży wpływ mieli impresjoniści. Z jego dorobku malarskiego czerpali całymi garściami inni wielcy malarze. Wielki mistrz!


Alfons Maria Mucha (ur. 24 lipca 1860 w Iwanczycach koło Brna, zm. 14 lipca 1939 w Pradze), czeski grafik i malarz, jeden z czołowych przedstawicieli secesji i fin de siècle'u. Twórczość Muchy łączy tradycje bizantyjskie i współczesne. Znakiem rozpoznawczym Muchy są grafiki kobiet w stylu belle époque – wyidealizowana postać pięknej kobiety otoczonej naręczem kwiatów i liści, symbolami i arabeskami. Genialny Czech. Chyba ufoludek, bo ludzie tak nie potrafią jak On malować...


Auguste Renoir, Pierre-Auguste Renoir (ur. 25 lutego 1841, zm. 3 grudnia 1919) – malarz i rzeźbiarz francuski. Współtwórca i jeden z czołowych przedstawicieli impresjonizmu. W centrum jego zainteresowań malarskich znajdowały się kobiety, dzieci i kwiaty. Geniusz, który kreował świat czystych barw i harmonijnych form. Jest to oczywiście obraz, chyba pędzla Moneta, a nie fotografia, ale i tak dobrze wygląda.

Ilja Jefimowicz Riepin, ros. Илья Ефимович Репин (ur. 5 sierpnia 1844 w Czuhujiwie, zm. 29 września 1930 w Kuokkala) – malarz rosyjski oraz ukraiński. Ceniony za mistrzowską realistyczną formę, rysunek, swobodną fakturę oraz wyczucie barwy i światła; jego obrazy charakteryzowała wielka różnorodność ujęć i nastrojów. Jego styl bliżej przypominał starszych mistrzów Europejskich, szczególnie Rembrandta. Należał do pieriedwiżników; malował obrazy rodzajowe o tematyce z życia współczesnej Rosji, historyczne, portrety m.in. inteligencję Rosyjską oraz arystokrację.

John William Waterhouse (ur. 6 kwietnia 1849 w Rzymie, zm. 10 lutego 1917 w Londynie) – brytyjski malarz. Przedstawiciel neoklasycyzmu i prerafaelita. Znany szczególnie z portretów kobiecych postaci mitycznych i literackich. Najbardziej znanym obrazem artysty jest The Lady of Shalott, przedstawiający jedną z bohaterek legendy o Królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu – Elaine z Astolat, która unosząc się na łodzi, umarła z żalu z powodu nieodwzajemnionej miłości do Lancelota.

Anders Zorn (ur. 18 lutego 1860 w Mora, zm. 22 sierpnia 1920, Mora) – szwedzki malarz i grafik. Znany głównie z portretów i aktów. Sportretował m.in.: Grovera Clevelanda. Geniusz w czystej postaci! Chyba obok Sargenta, najbardziej naśladowany portrecista na świecie. Dla mnie, ideał malarski! Dzięki Ci Szwecjo za niego! Poniżej zdjęcie wnętrza pracowni mistrza w Dalarnie.

Być może ktoś ma jeszcze w swoich zbiorach inne ciekawe fotografie o podobnej tematyce. Proszę więc  o kontakt, a z przyjemnością umieszczę je na blogu.

Komentarze

Popularne posty