Inspiracje - Jan Gabriel Domergue, malarz paryżanek

Pamiętacie jeszcze Jack'a Vettriano? Dzisiaj będzie o jego słynnym prekursorze czyli o Jean-Gabriel Domergue, który urodził się 4 marca 1889 w Bordeaux - i zmarł w 1962. Był on bratem René Domergue (znanego paryskiego dziennikarza i krytyka sztuki) oraz co ciekawe, kuzynem samego Henri de Toulouse-Lautreca! Ponadto był prozaikiem, krytykiem i redaktorem w czasopismach "Liberty" i "L'Echo de Paris". Był ponadto wielkim pasjonatem rysunku. Najwięcej tworzył w czasach słynnej Belle Epoque tj. w szalonych latach dwudziestych. Tematem jego prac były pary na wyścigach, ludzie opery, teatru, nagie lub półnagie kobiety, ale zawsze bardzo ładne i modne. Przez ponad 40 lat był inspiracją i największym magikiem plakatu a także najmodniejszym portrecistą francuskiej i zagranicznej arystokracji i kobiet tego minionego juz świata. Domergue wynalazł, jak sam mówił, nowy typ kobiety: cienkiej, przestronnej, eleganckiej, z łabędzią szyją, z szeroko i uwodzicielsko otwartymi oczami, które patrzą z tęsknotą na świat. "Wymyśliłem pin-up" później twierdził. Jego najsłynniejszą modelką była Lhopitalier Nadine (później baronowa Nadine de Rothschild, żona Edmonda de Rothschilda, wielkiego francuskiego bankiera). Namalował coś około 3000 zdjęć portretowych. 

Był bardzo wpływową osobistością i odgrywał istotną rolę w ewolucji mody swojej epoki. Projektował liczne sukienki, czapki i akcesoria dla słynnych projektantów mody, takich jak Paul Poiret czy Henry Marque. Jego eleganckie mistrzostwo pędzla stawia go w tradycji takich artystów jak Fragonnard i Watteau, którzy w 18 wieku przyczynili się do powstania kanonu piękna ich epoki. Jego klasyczne wykształcenie w połączeniu z aurą fantasy wyróżniało prace Domergue'a od wszystkich innych twórców. 
  
  
Domergue zmienił sposób patrzenia na kobiety, które zostały przedstawione w sposób przełamujący tradycyjne melancholijne pozy. Kobieca postać stała się wg. niego "przestronna i musująca jak szampan z bąbelkami". W 1939 wydał swój pierwszy plakat Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. W latach 1955-62 został kustoszem Muzeum Jacquemart-André. Tam organizował wystawy malarstwa: Leonarda da Vinci, Seurata, Prud'hona, Toulouse-Lautreca, Van Gogha, Berthe Morisota, Francisco Goyi i innych słynnych twórców. Mieszkał w Cannes w Villa Fiesole (obecnie Villa Domergue) z żoną, rzeźbiarką Odette Maugendre-Villers. Domergue został również kawalerem Legii Honorowej i członkiem francuskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na zakończenie dzisiejszego wpisu przedstawię jeszcze kilka innych jego prac.
 
 
 
Prawda, że prześliczne...

Komentarze

Popularne posty