wtorek, 30 listopada 2010

Inspiracje - awangardowy Charles Dwyer

"Śniło mi się, że byłem motylem, i nie wiem, czy jestem człowiekiem, 
któremu śniło się, że jest motylem, 
czy też jestem motylem, któremu się śni, że jest człowiekiem".
Liezi (Lie-cy, właśc. Lie Yukou; V/IV w. p.n.e.) – filozof chiński

Przedstawię dzisiaj bardzo ciekawego reprezentanta sztuki współczesnej, wręcz awangardowej. W odróżnieniu do dosyć zatęchłego już malarstwa dawnych mistrzów, które jak dotąd najczęściej pokazuję ale jednak dalej niezmiennie uwielbiam, pokażę interesującego artystę zza oceanu, niesamowitego Charlesa Dwyera. Ten niezwykły amerykański artysta plastyk urodził się w 1961 roku w West Bend, w stanie Wisconsin w USA. Jest wykształcony artystycznie. W 1984 ukończył studia na Milwaukee School of Art & Design (z wyróżnieniem). 
Jego zainteresowania artystyczne obejmują: rysunek, malarstwo, grafikę, fotografię, anatomię, historię sztuki i architektury. Najważniejsze inspiracje Dwyera to impresjonizm (1840 - 1890) i ekspresjonizm (1930 - 1950). Swoje prace wystawia już od 1985 roku. Jak sam przyznaje, w swojej twórczości jest pod wpływem prac Egona Schiele, austriackiego malarza i nauczyciela m.in. Gustawa Klimta i Sonii Delaunay, francuskiej malarki, której paleta i wzornictwo inspirują go do dnia dzisiejszego. Inne wpływy w jego twórczości to prace Alexeia Jawlenskyego, niemieckich ekspresjonistów z grupy Der Braue Vier (w tym Kandinskyego, Marca Franza i Augusta Macke) a nawet samego Matisse'a. W tym duchu Dwyer rozwinął swoją pasję do sztuki dekoracyjnej i nurtu ekspresjonistycznego. Popatrzmy na kilka jego prac. Są doprawdy nowatorskie i niemalże hipnotyzujące. Znacząca ich część to pastele połączone z akrylem i gwaszem.
 
Trzeba zaznaczyć, że wielu kolekcjonerów sztuki i znanych galerii stara się o prace Dwyera co wcale nie dziwi. Co ciekawe, w 1990 roku niektóre z nich opublikowano nawet w Playboy Special Editions Ltd. jednak nie zdobyły one szerokiego uznania. Dzisiaj wiele z jego prac jest postrzegane jako bardzo nowatorskie oraz awangardowe i znajdują  się one na całym świecie w licznych zbiorach prywatnych i publicznych. W animowanej galerii poniżej pokażę troche więcej tych perełek.

1 komentarze:

Anonimowy pisze...

Bardzo piękny bloog....BK

Publikowanie komentarza

Blog o sztuce i takich tam innych rzeczach.
dawniej UTW w Stargardzie

...

Wszystkie treści zamieszczone na tym blogu wolno kopiować, powielać, cytować, rozpowszechniać, czytać, rozmyślać nad nimi, krytykować czy wyśmiewać, ale oczywiście z podaniem, przynajmniej tak dla przyzwoitości, ich źródła. Dziękuję.