Rozważania na temat malarstwa - jedyny portret Marii Skłodowskiej?

"Im bardziej się człowiek starzeje, tym mocniej czuje,
 że umiejętność cieszenia się chwilą bieżącą jest cennym darem podobnym do stanu łaski".
Maria Skłodowska-Curie
"Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć".
Maria Skłodowska-Curie
"Pani Curie jest – z wszystkich ludzi na świecie – jedynym nie zepsutym przez sławę człowiekiem".
Albert Einstein


10 grudnia 1903 – Maria Skłodowska-Curie, Pierre Curie i Henri Becquerel odebrali nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Osiem lat później, w 1911 roku Maria Skłodowska-Curie odebrała również nagrodę w dziedzinie chemii.
Dyplom Nagrody Nobla z 1903 roku
Dyplom Nagrody Nobla z 1911 roku

Niewiele jest niestety prawdziwych skarbów w historii narodu polskiego. Zwłaszcza po tak okrutnych i ciężkich doświadczeniach Polski w ostatnich dwóch stuleciach. To cud i prawdziwe szczęście, że mamy jeszcze powody do dumy i chwały. Nietrudno zauważyć że, zdecydowana większość wybitnych ludzi tworzących współczesną historię świata to jak powszechnie wiadomo: anglosasi, Żydzi, Francuzi, Niemcy, Rosjanie trochę Włochów czy Hiszpanów i pojedyncze jednostki z innych narodów. Tak tak. Ale tam gdzie była niewola, podbój, bieda, to trudno żeby było inaczej. Jednak my Polacy mamy swój klejnot! Jedną z najmądrzejszych kobiet w historii. Marię Skłodowską-Curie (ur. 7 listopada 1867 w Warszawie, zm. 4 lipca 1934 w Passy) - wybitną polską uczoną prowadzącą badania z zakresu fizyki i chemii. Była pierwszą kobietą studiującą na Sorbonie, pierwszą której przyznano Nagrodę Nobla i do tej pory jedyną, która została tą nagrodą wyróżniona dwukrotnie w 1903 r. i w 1911 r. Dzisiaj, 10 grudnia, mija właśnie rocznica odebrania tej najbardziej prestiżowej nagrody na świecie. Poprzez opracowanie teorii promieniotwórczości i odkrycie w 1898 r. dwóch nowych pierwiastków - radu i polonu stała się prekursorem radiochemii. Pod jej nadzorem przeprowadzono pierwsze badania w zwalczaniu nowotworu za pomocą promieniotwórczości. Pracowała  wspólnie z mężem, Pierrem Curie, który po przyznaniu Nagrody Nobla otrzymał od władz Sorbony tytuł profesora, a co z tym idzie fundusze na dalsze badania. Po jego śmierci Skłodowska przejęła ich wspólne laboratorium i z czasem sama otrzymała, jako pierwsza kobieta, tytuł profesora Sorbony. Zmarła w 1934 na białaczkę, spowodowaną najprawdopodobniej zbyt silnym napromieniowaniem. Jej grobowiec, podobnie jaj grobowiec jej męża, znajduje się w krypcie Panteonu w Paryżu.
To zdjęcie grobowca Marii Skłodowskiej-Curie, zrobiłem w 2007 roku, kiedy zwiedzałem Panteon w Paryżu. 
Profesor Skłodowska-Curie odznaczona została Legią Honorową oraz uhonorowano ją doktoratami honorowymi: Politechniki Lwowskiej 1912, Uniwersytetu Poznańskiego 1922, Uniwersytetu Jagiellońskiego 1924 i Politechniki Warszawskiej 1926. 
Nawiązując do tytułu dzisiejszego wpisu, poniżej przedstawię jedyny jak narazie portret wielkiej uczonej jaki udało mi się odnaleźć w sieci. Nawet nie potrafię jego opisać, kto jest jego autorem. Może ktoś mi pomoże?
Jest bardzo piękny. Nasza noblistka wygląda na nim bardzo dostojnie i elegancko. Gratulacje dla autora. Wpis ten jest przede wszystkim ku pokrzepieniu serc i dla zachowania w naszej pamięci wspomnienia o Pani Marii.

Komentarze

  1. Nie było mnie ostatnimi czasy na zajęciach...ale na bieżąco śledzę co dzieje się na blożku pięknym tym .Przesyłam Serdeczne Zyczenia Wesołych Swiąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku 2011 dla KOLEZANEK I KOLEGÓW z sekcji plastycznej.Aby wena twórcza towarzyszyła wszystkim każdego dzionka i powstawały cudowne obrazy.Krystyna B.(piszę ze swojego bloga bo inaczej nie chciało przyjąć wpisu)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawa strona. Czyta się z przyjemnością, ale mam sugestię odnośnie zapisu nazw narodowości, które, jeśli można sugerować, dobrze by było zapisać wielką literą.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dzięki za uwagi. Już się poprawiłem. Mam nadzieję, że już jest dobrze.

    OdpowiedzUsuń
  4. to jest bardzo ciekawa strona.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty