Rozważania na temat malarstwa - Ilja Repin rosyjski geniusz

Dzisiaj mija 166 rocznica urodzin Ilji Jefimowicza Repina, ros. Илья Ефимович Репин (ur. 5 sierpnia 1844 w Czuhujiwie na Ukrainie, zm. 29 września 1930 w Kuokkala) – wielkiego malarza rosyjskiego oraz ukraińskiego. Jak podaje wikipedia, jego rodzice byli rosyjskimi osadnikami wojskowymi na wschodniej Ukrainie. W 1866 roku, po terminie u miejscowego malarza ikon, Bunakowa, oraz wstępnej nauce malarstwa portretowego, Repin wyjechał do Sankt Petersburga gdzie wkrótce przyjęto go do Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu jako ucznia. W latach 1873-1876 jako stypendysta przebywał we Włoszech i Francji, gdzie zetknął się z tamtejszą sztuką impresjonistyczną, która miała wpływ na sposób użycia światła i koloru przez artystę. Jednak styl malarza bliżej przypominał starszych mistrzów Europejskich, szczególnie Rembrandta, a sam Repin nigdy nie został impresjonistą. Po powrocie pracował w Moskwie, od 1882 ponownie w Petersburgu, a od 1900 w Kuokkala (w 1948 przemianowanym na Repino). W latach 1894-1907 był profesorem petersburskiej Akademii, a 1898-1899 jej rektorem. Przez cały czas kariery, artysta w swoich dziełach ukazywał przeciętnych ludzi, z którymi sam sie identyfikował. Repin często ukazywał wiejski folklor, zarówno ukraiński jak i rosyjski. W późniejszym okresie twórczości, od 1878 należał do "pieriedwiżników" (dokładniej o nich napiszę trochę później); malował obrazy rodzajowe o tematyce z życia współczesnej Rosji, historyczne, portrety min. inteligencji rosyjskiej oraz arystokracji, łącznie z ostatnim carem Rosji, "Mikołajem II Romanowem".
Ceniony był za mistrzowską realistyczną formę, rysunek, swobodną fakturę oraz wyczucie barwy i światła; jego obrazy charakteryzowała wielka różnorodność ujęć i nastrojów. Poniżej zaprezentuję kilka z nich.
"Kozacy piszą list do sułtana" (lub Zaporożcy piszący list do sułtana) – płótno artysta zaczął malować w 1880, a skończył w 1891 roku. Istnieje także druga, niedokończona wersja obrazu z 1893 roku. Drugie płótno ustępuje rozmiarami pierwszemu i było eksperymentem artysty. Nową wersję "Zaporożców" autor starał się namalować zwracając większą uwagę na fakty historyczne. 
Otrzymany efekt nie był jednak dla artysty zadowalający i obraz pozostał niedokończony. Jest to tzw. wersja z 1893 roku, przechowywana w muzeum w Charkowie.
Pokażę jeszcze kapitalny portret Modesta Pietrowicza Musorgskiego autorstwa Ilii Riepina namalowany w szpitalu w dniach 2-5 marca 1881 na kilka dni przed śmiercią kompozytora.
Namawiam do poszukania w sieci innych jego obrazów bo są one ucztą dla oczu !!!

Komentarze

Popularne posty