sobota, 12 lipca 2014

Dylemat artysty

Mamy pewien obraz i dodatkowo związaną z nim kwestię do rozstrzygnięcia.
A jest nią dylemat, co może być ważniejsze, lepsze czy doskonalsze, dla artysty oczywiście ... na tym obrazie? 
Kiedy się tak nad tym solidnie zastanowić, to powstaje zaraz pytanie czy to modelka jest lepsza, czyli tak naprawdę oryginał głównego motywu dzieła, albo może jej wizerunek w marmurze, czyli faktycznie niesamowita kopia jej wizerunku w kamieniu jest doskonalsza? O to jest pytanie.
Modelka, czy jej marmurowa "kopia"?
Albo może lepszy jest ich łączny wizerunek malarski?


Na taki dylemat natknąłem się ostatnio, przeglądając zasoby serwisu fotograficznego Tumblr. Znalazłem tam  m.in. przepiękny obraz pędzla amerykańskiego malarza Deana Cornwella, (1892-1960) zatytułowany "The Artist and His Model" z 1921 roku. Olej na płótnie o rozmiarach 34 x 36 cali.


Ten wspaniały obraz przebywał od dziesięcioleci w prywatnej kolekcji  i nigdy dotychczas nie był oferowany na rynku dzieł sztuki. To nowo odkryte arcydzieło pochodzi jak się okazuje z absolutnego szczytowego okresu twórczości Cornwella.  I co ciekawe, autor był przez długi czas bardziej znany jako muralista i ilustrator w czasopismach amerykańskich dla wydawnictw Harper Bazaar, Redbook, czy Cosmopolitan.

Obraz ten sprzedano w dniu 26 października 2013 roku za dość miłą sumkę 53.125 dolarów amerykańskich. Licytowało go w Domu Aukcyjnym Heritage, przez internet i telefon, w sumie czterech oferentów.
Interesujące też jest, że był w tym samym czasie zaprezentowany w Ukraińskim Instytucie Ameryki w Fletcher-Sinclair Mansion, przy 2 East 79th Street w Nowym Jorku. Czyżby jakiś oligarcha ze wschodu potrzebował gotówki ... na waciki?

0 komentarze:

Publikowanie komentarza

Blog o sztuce i takich tam innych rzeczach.
dawniej UTW w Stargardzie

...

Wszystkie treści zamieszczone na tym blogu wolno kopiować, powielać, cytować, rozpowszechniać, czytać, rozmyślać nad nimi, krytykować czy wyśmiewać, ale oczywiście z podaniem, przynajmniej tak dla przyzwoitości, ich źródła. Dziękuję.