wtorek, 18 października 2016

Doceniony po śmierci czyli typowy artysta.


Sir William Newenham Montague Orpen, (1878 - 1931) był irlandzkim artystą, który mieszkał i pracował głównie w Londynie. Początkowo był popularnym rysownikiem, jednak komercyjny sukces odniósł jako malarz portretów dla dobrze sytuowanej edwardiańskiej warstwy społeczeństwa. Trzeba też  dodać, że wiele z jego najlepszych dzieł malarskich to autoportrety. Na przykład ten powyżej.

Jako ciekawostkę można dodać, że w czasie pierwszej wojny światowej, był najbardziej płodnym z oficjalnych artystów, wysłanych przez Rząd Wielkiej Brytanii, na front zachodni . Tam tworzył rysunki i obrazy zwykłych żołnierzy, zabitych i jeńców niemieckich, a także portrety generałów i polityków. Większość z tych prac, łącznie 138, przekazał państwu brytyjskiemu i są one obecnie w zbiorach Imperial War Museum.
Po jego przedwczesnej śmierci, wielu krytyków, łącznie z innymi artystami, dość głośno lekceważyło jego prace i przez wiele lat jego obrazy były rzadko wystawiane. Dopiero po 1980 roku został należycie doceniony.
Poniżej próbka kilku jego prac. Tym razem zaprezentuję zwłaszcza panie.1 komentarze:

Takie tam pisze...

Cichutko tutaj.Bardzo lubię wpadać poczytać,pooglądać obrazy i pouczyć się.Dzisiaj zachwycam się grą światla na obrazach.Pozdrawiam serdecznie.

Prześlij komentarz

Blog o sztuce i takich tam innych rzeczach.
dawniej UTW w Stargardzie

...

Wszystkie treści zamieszczone na tym blogu wolno kopiować, powielać, cytować, rozpowszechniać, czytać, rozmyślać nad nimi, krytykować czy wyśmiewać, ale oczywiście z podaniem, przynajmniej tak dla przyzwoitości, ich źródła. Dziękuję.